Сортувати за ціною Сортувати за: Сортувати за: Новинками Стан Тип Призначення Матеріал корпусу Покриття корпусу Форма корпусу Функції Тип циферблату Колір циферблату Браслет/Ремінець Водонепроникність
Україна +380964502000
Казахстан +77273505268
Латвія +37167660421

Словник часових термінів

А
 Автокварцовий механізм

Поєднує в собі переваги кварцового механізму та автоматичного. Необхідна для роботи годинника енергія виробляється генератором, який заряджає акумуляторну батарейку годинника, для цього необхідні лише звичайні рухи рукою. Повністю заряджена акумуляторна батарея годинника забезпечує хід годинника протягом 50-100 діб. Гібрид автоматичного та кварцового механізму.

 Автоматичний годинник (англ. Automatic watch або Self-winding watch, франц. Montre automatique, нім. Automatische uhr)

Механічний годинник з автоматичним заводом. Автором ранніх автоматичних годинників, виготовлених у Швейцарії приблизно в 1770 році, був А. - Л. Перреле (Abraham-Louis Perrelet) з Ле Локля. Механізм автоматичного заводу модифікував А.-Л. Бреге (Abraham-Louis Breguet). Принцип дії, покладений Бреге основою механізму автоматичного заводу, був аналогічний принципу дії популярних тоді крокомірів. Система автоматичного заводу наручного годинника розроблялася на початку нашого століття. Великий внесок у створення надійної та ефективної конструкції системи автоматичного заводу наручного годинника внесла фірма Rolex. Сучасний механізм автопідзаводу було вперше реалізовано 1931 року компанією Rolex.

 Діамант

Кристалізований вуглець, найтвердіша речовина у світі. Діамант, чистий, безбарвний вуглець, блискучий внаслідок огранювання. Використовується для прикраси браслетів, корпусів, каблучок і т.д.

 Амортизатори

Пристосування для захисту осей деталей механізму від поломки при імпульсних навантаженнях.

 Аналоговий годинник

Годинник, який показує час за допомогою стрілок.

 Анкерний механізм (анкер)

Складається з анкерного колеса, виделки та балансу (подвійного маятника), - частина годинникового механізму, що перетворює енергію головної (заводної) пружини в імпульси, що передаються балансу для підтримки строго певного періоду коливань, що необхідно для рівномірного обертання шестеренного механізму. >

 Антимагнітний годинник>

Годинник, механізм якого знаходиться всередині магнітозахисного корпусу зі спеціального сплаву, що оберігає годинник від намагнічування.

 Апертура

Невеликий отвір (вікно) у циферблаті годинника, в якому дається поточна індикація дати, дня тижня тощо.

Астрономічний годинник

Годинник з індикатором фази Місяця, часу заходу та сходу Сонця, а в деяких випадках і рух планет і сузір'їв. Див. також "астрономічний час" докладніше.

 Атмосфера

Тиск в одну атмосферну одиницю (англ. ATU). Відповідає тиску на рівні моря. Надлишковий тиск в одну атмосферу діє під водою на глибині приблизно 10, 33 метри.

 Б
 Багет (1)

Спосіб огранювання дорогоцінного (і напівдорогоцінного) каміння у вигляді прямокутника.

Багет (2)

Так називають годинникові механізми подовженої прямокутної форми.

Баланс

Балансове колесо разом зі спіраллю, що утворює коливальну систему, що врівноважує рух шестерного механізму годинника.

Біле золото

Білий колір сплав золота набуває завдяки доданню паладію і відрізняється яскравістю та блиском. Біле золото стало модним матеріалом, який люблять використовувати найвідоміші дизайнери-ювеліри для створення своїх шедеврів, і вже встигло набути популярності серед цінителів дорогоцінних прикрас. Прикраси з білого золота є свого роду знаком престижу та приналежності до найвищого класу у всьому світі. Воно дуже схоже на платину, але коштує приблизно на 45% дешевше.

Будильник

Кишеньковий годинник, наручний годинник або годинник невеликого розміру, оснащений механізмом з будильником, який включається в заданий час. Див. також "годинник будильник" докладніше.

В
 Вічний календар

Отже, годинник з календарями поділяється на три види: Quantieme Simple, Quantieme perpetue та "Вічний календар". Перші, Quantieme Simple, показують не лише дату, а й дні тижня, місяці, а іноді й фази місяця. Як правило, вся ця інформація показується на додаткових маленьких циферблатах, іноді у віконцях, а в деяких випадках за допомогою комбінації того й іншого. Усі коригування дат здійснюються вручну.

На відміну від кварцового механізму, який можна запрограмувати на різну довжину місяців, побудувати механічний годинник, який би враховував усі тонкощі Григоріанського календаря, більш ніж складно. Тому Quantieme perpetuel і "Вічний календар", що в окремих випадках містить до 650 деталей, міцно займають свої місця серед творів вартового мистецтва та витончених механізмів. Quantieme perpetue, що часто асоціюється з "Вічним календарем", включає механізм, що самовстановлюється на різні кількості днів на місяці - 28, 30 або 31. У "Вічному календарі" також міститься індикатор високосного року. Здійснює один оборот на рік, місячний індикатор цього годинника з'єднаний з шестернею, розділеною на чотири сектори, один з яких вказує високосний рік. Ця шестерня робить повний обіг за чотири роки. Таким чином, без втручання людини, "Вічний календар" точно вказує дату, день тижня, місяць, фази місяця та високосний рік. також "вічний календар" докладніше.

 Водостійкість (англ. waterresistance, франц. Etancheite, нім. Wasserdichtheit)

Властивість корпусу годинника не допускати розгерметизації (попадання вологи всередину) годинникового механізму. Ступінь водостійкості годинника зазвичай встановлюється в одиницях тиску, і найчастіше — у атмосферних одиницях (ATU). Ця величина повинна відповідати надмірному тиску, при якому фірма-виробник гарантує збереження герметичності корпусу. Часто рівень водостійкості вказується в метрах. Десять метрів відповідають приблизно одній атмосфері. Вперше ця функція була реалізована Компанією Rolex у 1926 році. також "водонепроникність годинника" докладніше.

 Час другого часового поясу

Годинник, що показує час другого часового поясу, зазвичай називаються Dual Time, World Time або G. M. T. (від Greenwich Mean Time — "Середній час за Грінвічем"). Існують моделі годинника, що показують час у декількох часових поясах відразу. Див. також "Годинник GMT" докладніше.

 Г
 Гелієвий клапан

Гелієвий декомпресійний клапан був розроблений спеціально для годинників, які використовуються професійними підводниками. Тривалі глибоководні роботи проводяться з використанням водолазного дзвону, наповненого дихальною сумішшю гелію та кисню. Молекули гелію легше за повітря. Тому гелій здатний у великій кількості проникнути всередину годинника і при декомпресії видавити їх скло. Це можна запобігти відкриття під час підйому на поверхню гелієвого клапана, який пропускає гелій, але затримує воду.

 Гільош (франц. guilloche)

Декоративна обробка циферблату або корпусу годинника, а просто кажучи - гравіювання у вигляді ліній або хвиль. Виконується вона за допомогою ручного верстата та під силу тільки дуже висококласному майстру. З цієї причини годинник з гільоші випускають виключно солідні годинникові фірми і тільки в серіях годинників, що виготовляються вручну.

 Річний календар (англ. Annual Calendar)

Календарний пристрій годинника, що має покажчики дати, дня тижня і місяця, але не має покажчика високосного року або покажчика року, ніж цей механізм і відрізняється від вічного календаря. Річний календар не вимагає втручання власника під час закінчення місяців, що мають 31 або 30 діб, але після закінчення кожного року необхідна корекція. також "річний календар" детальніше.

 Блакитне золото

Якщо на золото нанесено родієве покриття, то виріб віддає холодним блакитом. Але виявляється, використовуючи золото, можна отримати сплав блакитного кольору. Аргентинський ювелір Антоніассі протягом п'яти років експериментував з різними матеріалами, щоб перетворити жовтий метал на блакитний. Отриманий ним сплав містить 90% золота. Технологію отримання блакитного дива Антоніассі відкривати не поспішає, але фахівці вважають, що весь секрет у добавках кобальту. Відомий також золотий сплав синього кольору. Як домішка він містить залізо.

 Градусник

Пристрій, призначений для регулювання періоду коливань балансу шляхом зміни довжини спіралі, що діє. Кінець останнього витка спіралі до закріплення їх у колодку вільно проходить між штифтами градусника. Пересуваючи покажчик градусника в одну зі сторін за шкалою, нанесеною на поверхню містка, домагаються зміни ходу годинника.

 Д
Дайверський годинник

Корпус має бути виготовлений з матеріалу, який не взаємодіє з морською водою, наприклад - титану.

Годинник повинен мати нижню кришку, що загвинчується, з повним різьбленням і кільцем ущільнювача круглого перерізу або механізм герметизації заводної головки іншого типу. Заводна голівка має пригвинчуватися.

Доцільною є також наявність сапфірового скла з покриттям, що не відображає.

Водонепроникність_годин (зазвичай вказується на задній кришці) має бути 300 метрів і вище.

Стрілки також повинні бути покриті люменісцентним матеріалом, щоб час можна було безпомилково зчитувати навіть за дуже малої освітленості. Індикація має бути нанесена з 5-ти хвилинними інтервалами і має бути добре видно на відстані 25 см у темряві під водою. Ті самі умови чіткості відносяться до стрілок та цифр.

Безель повинен повертатися тільки проти годинникової стрілки, щоб зчитуваний час занурення внаслідок помилкового обертання міг бути тільки збільшений, а не зменшений, що могло б призвести до небезпечного для життя дайвера нестачі повітря.

Браслет таких годинників зазвичай можна одягнути на манжет дайверського костюма, як правило він не повинен містити матеріалів, що взаємодіють з морською водою.

Кожен годинник для підводного плавання повинен пройти індивідуальну перевірку і на 100% відповідати стандартам якості. Перевірка проводиться всебічна: розбірливість написів, антимагнітні властивості, протиударність, надійність застібок браслета та надійність обідка. І звичайно, вони повинні витримувати дію солоної води та різких перепадів температури. За всіх цих умов годинник повинен працювати. Див. також "водонепроникний годинник" докладніше.

Дата

Порядкове число, що означає день місяця: (наприклад – «9 лютого»). Годинник з датою: годинник, що показує дату. Також називаються годинником з календарем або просто календарем. Нескінченний календар: годинник, що показує високосні роки, а також дати.

Двоколірний годинник (англ. bicolor)

Термін, що зазвичай використовується для позначення годинника, корпус якого (і браслет) виготовлені з нержавіючої сталі та золота.

Динамограф

Покажчик сили, що виробляється пружиною барабана.

Дискова пластина, колесо

Тонка, плоска, кругла пластина. Дата-диск - диск, що обертається під циферблатом і показує дати крізь отвори. Диск днів, диск місяців, диск місячних фаз.

Дисплей

Індикатор, механічний, електричний або керований за допомогою електроніки. Алфавітно-цифровий дисплей. Дисплей, що показує час у вигляді літер та цифр, цифровий дисплей.

Довжина маятника (PL)

Для ідентифікації використовується поняття «номінальна довжина» маятника (з певною кількістю коливань на годину для кожної «номінальної довжини»). Розміри маятника, що реально використовується в годинах, відрізняються від номінальної.

Ж
Жакемари (франц. Jaquemarts, англ. Jack)

Фугурки годинникових механізмів, що рухаються, що відбивають час (у баштовому, підлоговому годиннику), або що імітують це (у кишеньковому і наручному годиннику).

Жовте золото

Має справжній колір золота – сонячний, яскравий, жовтуватий, одним словом золотий. Саме за це золото з давніх-давен цінувалося і набуло слави дорогоцінного металу, а також стало символом королівської влади та багатства. Жовте золото популярне на Заході як метал для обручок. Існує думка, що поділяється всіма, що жовте золото найкраще символізує теплоту і любов подружжя. Жовте золото має в основному 750 пробу.

 З
 Завод

Спосіб надання механічним годинникам необхідної для їх роботи енергії. Існують два класичні способи заводу наручного та кишенькового годинника — ручний та автоматичний. При ручному заводі ходова пружина годинника закручується за допомогою головки годинника — вручну. При автоматичному заводі "працює" масивний вантаж (ротор) спеціальної форми, який приходить у обертання під час руху годинника. Ротор передає енергію обертання на ходову пружину.

 Заводна головка

Необхідний елемент годинника, наявний навіть в аналоговому кварцовому годиннику, де завод не потрібен. У механічному годиннику заводна головка використовується для заводу, корекції часу, дати. У кварцових — для зупинки годинника, корекції часу, дати, перемикання режимів.

 Засувка

Захоплення, яке може використовуватися із зовнішнього боку корпусу годинника, для запуску механізму. Встановлення засувки.

 Запас ходу механічного годинника (англ. Power Reserve, франц. Reserve de marche, нім. Gangreserve)

Здатність годинникового механізму продовжувати нормальне функціонування протягом певного часу без додаткового заводу пружини. Запас ходу повністю заведеного наручного годинника зазвичай перевищує 40 годин.

 Зірковий (сидеричний) час

Час, що вимірюється за положенням зірок. Місцевий зоряний час у будь-якій точці дорівнює годинниковому куту точки весняного рівнодення; на грінвічському меридіані воно називається грінвічським зоряним. Різниця між істинним сидеричним та середнім зоряним часом враховує невеликі періодичні коливання земної осі, які називають нутацією, і може досягати 1,2 сек. Перше з цих часів відповідає рух істинної точки весняного рівнодення, а друге вимірюється за становищем уявної середньої точки весняного рівнодення, для якої нутація усереднена.

 Зелене золото

Зелене (оливкове) золото можна отримати як сплав золота з калієм. Такі сполуки ще називають металідами. Взагалі металіди — це з'єднання золота з алюмінієм (фіолетове золото), рубідієм (темно-зелене), калієм (фіолетове та оливкове), індієм (блакитне золото). Такі сплави дуже красиві та екзотичні, але при цьому крихкі і не пластичні. Як дорогоцінний метал їх обробляти не можна, тому кільця із зеленого золота не зустрінеш. Але іноді такі ювелірні сплави-металіди використовуються як вставки в прикраси, як екзотичні камінці. До речі, іноді зелене золото ще одержують при сплавленні чистого золота зі сріблом. Невелике включення срібла у складі ювелірного сплаву дасть зеленуватий колір, трохи більша пропорція зробить золото жовтувато-зеленим, ще збільшивши вміст срібла, отримуємо жовто-білий відтінок, і, нарешті, білий колір.

 Золото

Коштовний метал, сплави якого використовуються у виробництві годинників та ювелірних прикрас. Сплави золота, залежно від складу, мають різні кольори: білий (біле золото), жовтий (жовте золото), рожевий (рожеве золото), червоний (червоне золото). У чистому вигляді золото має жовтий колір. Див. також "золотий годинник" докладніше.

 Зубчасті передачі

У механічному годиннику призначено для подачі енергії осцилятору та підрахунку його коливань. В аналогових кварцових — для з'єднання крокового двигуна зі стрілками та вказівниками.

І
Вимірник, лічильник, таймер

Будь-який пристрій, який підраховує або вимірює. Хвилинний лічильник, у хронографі, механізм, який показує на циферблаті кількість обертів стрілки хронографа, тобто кількість хвилин. Таймер, механізм з великою секундною стрілкою в центрі, який стрибає вперед з інтервалами в 1/5, 1/10, 1/50, 1/100 секунд згідно типу пристрою. Інша менша стрілка рахує хвилини.

Індикатор запасу ходу

Додатковий циферблат, що показує ступінь заводу пружини механічного годинника. Він показує час, що залишився до зупинки годинника, або в абсолютних одиницях — годинах, діб, або у відносних — наприклад, 1/4, 1/2, 3/4, 1.

Індикатор фази Місяця (англ. Moon Phase Indicator)

Циферблат з градуюванням в 29 1/2 доби і індикатором, що обертається, на якому зображено Місяць. Індикатор в кожний момент показує поточну фазу Місяця. Оскільки місячний місяць містить не 29, 5, а в середньому близько 29, 5306 середньої доби, будь-який індикатор місячних фаз іноді потребує корекції. У найдосконаліших механізмах помилка місячного календаря в одну добу накопичується протягом ста років.

К
Кабошон

Вушок, обідка, циферблата, браслета годинника.

Календар (франц. Quantieme, англ. Calendar, нім. Kalender)

У найпростішому випадку є у годиннику у вигляді віконця, в якому показується дата. Більш складні пристрої показують спосіб ограновування дорогоцінного каміння, при якому камінь має плоску основу. Кабошони використовуються для прикраси заводної головки, дають дату і день тижня, деякі додатково мають покажчик місяця (у цьому випадку календар називається повним) або номери тижня — від 1 до 52. Найскладнішим календарним механізмом є вічний календар, в якому крім покажчиків дати, дня тижня та місяця є покажчик високосного року або покажчик року. Вічний календар не вимагає втручання власника під час закінчення короткого місяця (30, 28 днів) та у високосний рік. Найдосконаліші механізми програмуються на термін понад сторіччя, а деякі моделі годинників — до 2500 року. Дата, день тижня, номер тижня, місяць, рік можуть з'являтися на циферблаті трьома способами. Перший — у вікнах циферблату. Другий — на додаткових циферблатах. Третій спосіб — на секторних циферблатах, коли стрілка, дійшовши крайнього становища, повертається у початкове. Це — найрідкісніший спосіб.

Калібр

Термін, який використовується при найменуванні механізму. Історично склалося, що калібр відповідає найбільшому габаритному розміру механізму годинника, представленому в лініях. Одна лінія — це 2,256 мм. Але фірма-виробник може використовувати слово "Калібр", не пов'язуючи його з розмірами, як, наприклад, Калібр 89 Patek Philippe названий за роком створення — 1989.

Кам'яні опори

Підшипники ковзання, що застосовуються в годиннику, виготовлені зі штучних або натуральних дорогоцінних каменів. Основним матеріалом для кам'яних опор у сучасному годиннику є штучний рубін.

Камінці

Термін, що застосовується для позначення годинникових деталей, виготовлених з дорогоцінного каміння, синтетичного або, рідше, натурального. Наручний механічний годинник гарної якості має 15-17 каменів: два палетні, один — імпульсний на імпульсному ролику балансу, по два — підшипники і опори на осі балансу, анкера, секундного та проміжного коліс і т. д. Більш дорогі годинники мають більшу кількість каменів. Використання палет, імпульсного каміння, опор для цапф і осей зі штучного рубіна зменшує втрати енергії на тертя та знос деталей.

Карат (1)

Міра вмісту золота в сплавах, що дорівнює 1/24 маси сплаву. Чистий метал відповідає 24 каратам. Золотий сплав проби 18 карат містить 18 вагових частин чистого золота та 6 вагових частин інших металів. Поруч із широко застосовується метрична система, коли він зміст дорогоцінного металу сплаві вагою 1000 грамів визначається грамах. Наведемо деякі стандартні значення проб, встановлені у різних системах. 23 карати — 958 проба, 21 карат — 875 проба, 18 карат — 750 проба, 14 карат — 583 проба. Проба виробів гарантується постановкою на них відбитків спеціального тавра.

Карат (2)

Дильна одиниця маси, застосовується в ювелірній справі. К=200 міліграмів або 0,2 грама.

Кишеньковий годинник

Кишеньковий годинник - прилад для визначення поточного часу доби та вимірювання тривалості часових інтервалів. Який за призначенням, габаритами та конструкціями, призначений для носіння в кишені одягу. Див. також "кишеньковий годинник" докладніше.

Кварцовий годинник (англ. Quartz watch)

Годинник, в якому елементом, що задає час, є кварцовий резонатор — спеціальним чином оброблена пластинка із кристала кварцу. Кварцовий годинник буває аналоговим — тобто. показують час за допомогою стрілок та міток циферблату та цифровими, з цифровим індикатором, рідкокристалічним або світлодіодним. Див. також "кварцовий годинник" докладніше.

Кераміка

Сталося від грецького слова "Keramos", що означає матеріал, зроблений у печі. У годинникових механізмах насамперед - ці два окиси Аl2О3 та ZrO3 (полікристали). Вони використовуються для виготовлення корпусів та декоративних елементів, сапфір (Аl2О3 монокрислалічний) для скла та коштовностей (Al2O3 + Cr2O3) для годинникового каміння.

Коаксіальне розташування елементів

Термін, що показує, що деталі мають збігаються осі обертання. У годиннику багато елементів розташовані коаксіально. Якщо говорити про внутрішні елементи, то це — осі годинної та хвилинної стрілок при їхньому класичному розташуванні.

Компенсація

Температурна компенсація здійснюється в годиннику для того, щоб зменшити вплив температури на точність ходу годинника. Оскільки повністю усунути вплив температури ще не вдалося, при необхідності найточніший годинник знаходиться в приміщеннях з контрольованою температурою. Компенсація наручного та кишенькового годинника здійснюється різними методами, основний — підбір матеріалів для балансового колеса та спіралі.

Коричне золото

Для надання золотим виробам коричневого кольору їх піддають спеціальної хімічної обробки. Найчастіше при цьому використовують сплави 585 або 750 проби з високим вмістом міді. В результаті на поверхні виробу утворюються з'єднання коричнево-чорного кольору. Щоб отримати стійке покриття, цю операцію необхідно повторити кілька разів.

Корона

У годинниковій справі - коронне колесо, американський термін для передавального колеса, яке зчепляється з цапфою підзаводу (неправильно званою англійцями коронним колесом) та хропевим колесом на валі циліндра. Кнопка заводу (також, особливо в США – корона), кнопка різних форм із насічками, що полегшує завод годинника вручну. Кнопка заводу з головкою має додаткову рухому головку для хронографів або спортивних секундомірів.

Корпус годинника (англ. (Watch-) Case)

Служить для захисту від впливу зовнішніх факторів свого вмісту — механізму. Для виготовлення корпусу зазвичай використовують метали або їх сплави: бронзу або латунь, які можуть бути покриті позолотою, нікелюванням, хромуванням; нержавіючу сталь; титан; алюміній; дорогоцінні метали: срібло, золото, платину, дуже рідко інші. Нетрадиційні матеріали: пластик (годинник Swatch); високотехнологічна кераміка (Rado); карбіди титану або вольфраму (Rado, Movado, Candino); натуральний камінь (Tissot); сапфір (Century Time Gems); дерево; гума.

Л
Лінія, французька або паризька лінія

Традиційна міра вимірювання розмірів годинників або механізмів. Одна лінія дорівнює 2,256 мм.

Ліроподібний маятник

Маятник, що складається з вертикальних стрижнів, з'єднаних у середині і який має декоративну прикрасу у вигляді ліри над лінзою маятника.

М
Мальтійський хрест

Елемент годинникового механізму, який використовується для обмеження сили натягу заводної пружини. Назва походить через те, що ця деталь нагадує формою Мальтійський хрест (з променями, що розширюються від основи). Мальтійський хрест — емблема фірми Vacheron Constantin.

Маркетрі (фр. Marqueteries – розміщувати, розкреслювати, розмічати)

Набір з тонких пластин дерева (шпону) товщиною від 1 до 3 мм, різних порід, екзотичних – таких як коріння американського горіха, ванони, мирту, махагоні, лимона або сандала наприклад, або звичних для нас: капова тополя, шпон якої є прекрасним матеріалом, горіха, ясена, дуба, клена, яблуні або груші, які склеюють між собою по краях. у вигляді малюнка або орнаменту, а потім наклеюють на основу – плоску дерев'яну поверхню.

Техніка деревної мозаїки (маркетрі) відома з незапам'ятних часів і завжди йшла пліч-о-пліч зі схожим стилем інтарсія (від італ. - intarsio), яка є попередницею маркетрі і є більш трудомістким процесом створення малюнка при якому зображення з тонких пластинок дерева та інших матеріалів (дорогоцінного каміння, металів, перламутру) врізається в дерево.

Маятник

Резонансний пристрій, який, вагаючись, визначає період руху механізму годинника. Пружинний маятник - регулююча деталь годинника, що складається з маятника та його пружини. До винаходу маятникової пружини, годинник наводився в рух одним маятником. Додаткова установка пружини надає маятнику дві важливі властивості: 1) здатність повертатися автоматично у вихідне положення; 2) чітко встановлений період роботи. також "механічний годинник"

Медове золото

Сплав золота з міддю, марганцем та кремнієм. За твердістю в півтора рази перевершує нержавіючу сталь. Винайдено у майстернях A. Lange & Sohne. Таке золото годиться не тільки для корпусів — наприклад, із нього роблять мости балансу. З цього матеріали було випущено три моделі годинника Homage to F. A. Lange.

Механізм роз'єднання

Пристрій, який зупиняє спільний рух двох деталей. Механізм зупинки руху та початку руху.

Морський хронометр

Найточніший механічний годинник, поміщений у спеціальний корпус, що постійно утримує механізм годинника в горизонтальному положенні. Використовуються для визначення довготи та широти судна в океані. Спеціальний корпус усуває вплив температури та гравітації на точність ходу годинного механізму.

Молоток маятника

Блок для маятника. Сучасний молоток маятник. Єдина особливість цієї деталі це те, що вона має отвір, в якому встановлено розпір для пружинного маятника. Діє як передавальний важіль для вказівника, що рухається.

Міст

Деталь годинникового механізму, що служить для закріплення опор осей коліс. Назва мосту відповідає назві колеса.

Н
Настільний годинник

Настільний годинник - прилад для визначення поточного часу доби та вимірювання тривалості часових інтервалів в одиницях, менших за одну добу. Який за призначенням, габаритами та конструкціями, призначений для встановлення на стіл. Див. також "настільний годинник" докладніше.

Про
Вісь циліндра

Вісь, що підтримує циліндр та його пружину. Вона складається з циліндричної частини, яку називають центром та гаком, до якого прикріплений внутрішній кінець основної пружини. Верхня цапфа осі циліндра вирізана у вигляді квадрата для храпового колеса. Цапфи осі циліндра, вставляються в отвори в нижній платині та циліндрі.

П
Палладій (від лат. Palladium)

Метал білого кольору відноситься до платинової групи. Чистий паладій та його сплави застосовуються у виробництві годинників та ювелірних виробів.

Парашют (або parachute)

Конструкція амортизації штифтів опори балансу (винаходи Авраама-Луї Бреге). У першому варіанті Бреге створив гостро конічні штифти, які спиралися на великий і абсолютно не проникний камінь (рубін) зі сферичною виїмкою. Цей камінь утримувався довгастою листяподібною пружиною таким чином, що він міг відхилятися нагору у разі удару і потім повертався у свою колишню позицію під тиском пружини. У разі бокового удару штифт міг ковзати вздовж внутрішньої стінки отвору, тим самим виштовхуючи камінь вгору, а потім автоматично рецентрувався. Дальність переміщення каменю могла бути налаштована за допомогою мікрометричного гвинта, розташованого на кінці листя пружини. Щоб обмежити рух опор балансу Бреге, вставив диск перед обома штифтами: якщо удар тряс годинник, ці диски могли ударяти внутрішні поверхні моста балансу або платину.

Перегородкова емаль (франц. Email cloisonne, англ. Cloisonne enamel, нім. Zeilenschmelz)

Складна технологія, що застосовується під час виготовлення циферблатів ручної роботи. Суть технології полягає у виготовленні глибоких виїмок у циферблаті, в які потім укладається дріт. Проміжки між дротом заповнюються тонким шаром порошку, який після випалу перетворюється на застиглу емаль, яку потім полірують.

Планка, затискач

У наручному годиннику, тонкий металевий стрижень, встановлений між вушками, для кріплення ремінця для годинника.

Платина (1)

Коштовний метал білого кольору, використовується у виробництві дорогих годинників та ювелірних виробів. Див. також "годинник з платини" докладніше.

Платина (2)

Основна і зазвичай найбільша деталь каркаса годинникового механізму, що служить для кріплення мостів і опор коліс. Форма платини визначає форму механізму.

Позолота

Покриття корпусу та/або браслета годинника (зазвичай зробленого зі сталі) тонким шаром золота. В основному зустрічається позолота завтовшки 5 і 10 мікрометрів. В даний час у годинниковій промисловості широкого поширення набуло покриття PVD (Physical Vapour Deposition) - на матеріал корпусу у вакуумі наноситься надтвердий нітрид титану, поверх якого наноситься надтонкий шар золота. Покриття PVD має високий ступінь стійкості до зношування та подряпин, тоді як позолота стирається в середньому на 1 мкм на рік залежно від одягу та ін. Технологія нанесення PVD дозволяє отримати дуже тонкі (від 1 до 3 мкм, іноді до 5 мкм) шари покриття без будь-яких домішок. IPG (Ion Plating Gold) – метод іонного напилення золота з підкладкою (проміжним гіпоалергенним шаром), на сьогоднішній день – це найстійкіша до зносу позолота (IPG-покриття в 2-3 рази більш зносостійке, ніж PVD-покриття такої ж товщини). Товщина позолоти 750°: 1-2 мкм.

Проба (англ. hallmark)

Показує частку вмісту чистого дорогоцінного металу у сплаві. Проба виробів гарантується постановкою на них відбитків спеціального тавра, також званого пробою.

Проба Женеви (Poincon de Geneve)

Свідчить про особливу якість годинника. "Бюро контролю годинника Geneve", що діє в Женевському кантоні, має єдине завдання — ставити на годиннику, який надають йому місцеві виробники, офіційне тавро, а також видавати сертифікат про походження або робити спеціальне зовнішнє маркування. Напис "Geneve" може з'явитися на годиннику на законних підставах лише за умови, що буде дотримано ряд певних правил. Якість годинника повинна задовольняти суворим вимогам. Вони повинні бути "швейцарськими" і мати безпосередній зв'язок з кантоном Женева: принаймні, одна з основних виробничих операцій (збирання механізму або встановлення його в корпус) повинна бути зроблена в кантоні Женева і щонайменше 50% від загальної вартості виробу має бути виготовлено у тому ж кантоні.

Протиударний пристрій

Складається із спеціальних рухомих опор, у які кріпляться тонкі частини осі балансу. Рухлива опора влаштована таким чином, що при осьовому або бічному ударах вісь балансу зміщується вгору або вбік і впирається в обмежувачі своїми потовщеними частинами, оберігаючи тонкі частини осі від поломки або вигину.

Пульсометр

Виходячи зі своєї назви, пульсомір призначений для вимірювання кількості ударів серця за хвилину - нашого пульсу. Розташування пульсометричної шкали - таке ж як тахо-і телеметричної. На циферблаті пульсометра зазвичай вказується базова кількість ударів серця (найпоширеніші шкали-20-ти або 30-ти ударні). Для вимірювання пульсу достатньо виміряти інтервал, протягом якого відбулася ця кількість ударів – стрілка секундного накопичувача хронографа покаже на пульсометричній шкалі значення пульсу.

Р
Резерв ходу

Резерв ходу або reserve de marche - це пристрій, який все частіше зустрічається в механічному годиннику. Індикатор резерву ходу показує запас ходу, виражений зазвичай у годиннику на 40-46 годинній шкалі або, у разі великого резерву заводу - на шкалі до 10-ти діб. Як правило, дані відображаються однією стрілкою, розташованою в секторі верхньої частини годинника.

Ремонтуар, або «remontoir», або «remontoire»

Пристрої постійної сили в годинник – допоміжної пружини (або іншого пристрою), покликаної вирішити проблему ізохронності. Його використання суттєво підвищує точність ходу годинника із запасом ходу кілька днів і більше. У російській мові слово «ремонтуар» історично мало інше значення - позначає будь-який механізм для заводу годинника та переведення стрілок без використання заводного ключа.

Репасаж

Повний ремонт механізму годинника.

Репетир

Складний механічний годинник, що має додатковий механізм, призначений для індикації часу за допомогою звуків різної тональності. Зазвичай такий годинник, при натисканні на спеціальну кнопку, відбиває годинник, чверті години та хвилини. У моделях Grand Sonnerie годинник і хвилина відбиваються автоматично, хоча можуть вказувати час і при натисканні на кнопку. Див. також "репетир" докладніше.

Референс

Номер годинника за каталогом.

Рітейл

Ціна, рекомендована виробником.

Родій (від лат. Rhodium)

Метал, що відноситься до платинової групи. Використовується у годинниковій промисловості для покриття деталей годинникового механізму, циферблату.

Рожеве, червоне золото

Червоний відтінок дає мідь. Найпопулярніший і найдоступніший тип золота в Росії. Найчастіше представлено золотом 585 проби.

Ротор (інерційний сектор)

Напівдиск з важкого металу, що вільно обертається навколо осі годинника, який за допомогою реверсивного пристрою перетворює енергію свого двостороннього обертання в енергію, необхідну для заводу пружини.

Ручний завод пружини механізму

Джерелом енергії механічного годинника служить спіральна пружина, розташована в барабані із зубчастим краєм. При заводі годинника пружина закручується, а при розкручуванні пружина приводить у рух барабан, обертання якого надає руху весь годинний механізм. Головним недоліком пружинного двигуна є нерівномірність швидкості розкручування пружини, що призводить до неточності ходу годинника. Також у механічних годинників точність ходу залежить від безлічі факторів, таких як температура, положення годинника, знос деталей та інших. Тому для механічного годинника вважається нормою розбіжність з точним часом на 15-45 секунд на добу, а найкращим результатом – ndash; 4-5 секунд на добу. Механічний годинник з ручним заводом необхідно підзаводити вручну за допомогою головки.

Важіль

Довге частина, що точно з'єднує інші частини механізму.

С
Секунда

Основна одиниця часу, що становить 1/86000 частину сонячного дня, тобто. часу навернення Землі навколо своєї осі. З появою після Другої Світової війни атомного годинника було встановлено, що Земля обертається з нескінченно малою нерегулярністю. Тому було ухвалено рішення перевстановити стандарт вимірювання секунди. Це було зроблено на 13-й Генеральній Конференції Мер та Терезів у 1967 році. Було визначено наступне: Секунда – це період часу рівний 9.192.631.770 періодам випромінювання атома цезію-133 при переході між двома сусідніми стійкими рівнями.

Срібло

Коштовний метал білого кольору. Сплав срібла з цинком та міддю використовується для виготовлення корпусу, циферблату.

Синє золото

Сплав золота із залізом та хромом. Також як зелене та фіолетове, синє золото можна використовувати лише як вставки в прикраси. Сам по собі синій сплав тендітний і зробити коштовність тільки з нього не вийде.

Скелетон (франц. skeleton)

Годинник з прозорим циферблатом, крізь який видно механізм. Часто прозорою роблять і задню кришку годинника. Деталі механізму такого годинника прикрашають гравіюванням, покривають шляхетними металами, іноді прикрашають дорогоцінним камінням. Див. також "скелетон" докладніше.

 Складна механічна функція 

Додана до основного механізму годинника, називається Complication. Найбільш відомими є функції: хронограф (Chronograph), вічний календар (Perpetual Calendar), турбійон (Tourbillon), індикатор місячних фаз (Moon Phase Indicator). Менш поширені індикатор запасу ходу (Power Reserve), рівняння часу (Equation of Time), "стрибаючий" покажчик години (Jumping Hour), музичний бій (Grande et Petite Sonnerie), світовий час (World Time або Dual Time, або G. M. T.) , час заходу та сходу Сонця, індикатор взаємного розташування планет у Сонячній системі, карта зоряного неба тощо. Деякий годинник може мати вбудований термометр, манометр, вимірювач вологості повітря, компас.

Спіраль Бреге

Спіраль, внутрішній та зовнішній кінці якої вигнуті так, що період коливань системи баланс—спіраль не залежить від амплітуди коливань (ізохронізм системи). Винахід А.-Л. Бреге.

Спіраль або волосок (англ. Hairspring, Balance-spring)

Тонка спіральна пружина з великим (у годиннику з анкерним ходом зазвичай від 11 до 13) числом витків. Спіраль внутрішнім кінцем закріплена на осі балансу, а зовнішнім — на колодці.

Спліт-хронограф

Годинник із секундоміром, що має функцію проміжного фінішу. Див. також "спліт хронограф" докладніше.

Середній час за Гринвічем (Greenwich Mean Time, скорочено G. M. T.)

Термін, що означає середній час на нульовому меридіані, де розташована знаменита астрономічна обсерваторія Великобританії. Абревіатура G. M. T. часто використовується в назві годинника з функцією показу часу другого часового поясу.

Сталь 316L

Сталь 316L – сплав заліза, що містить молібден і має високу хімічну стійкість. Так звана "хірургічна сталь", яка використовується медиками для вживлення в людський організм. Ця сталь має низьку хімічну активність (стійкість до води та морської води, має антиалергенні властивості), не темніє і не схильна до корозії, достатню твердість, стійкість до подряпин, малу крихкість. До складу сталі 316L входять: Хром – 16-18%; Нікель – 10-14%; Молібден – 2-3%; Марганець – 2%; Кремній – 0,75%; Азот – до 0,1%; Вуглець – до 0,03%; Фосфор – до 0,045%; Сірка – до 0,03%; Решту пропорції займає залізо.

Антикорозійні властивості сталі 316L виявляються завдяки наявності на поверхні металу шару оксиду хрому. Цей захисний шар дуже стійкий і навіть після механічного або хімічного пошкодження швидко набуває свого попереднього вигляду, і антикорозійні якості металу залишаються без змін.

Сталь 904L

Сталь 904L - це нержавіюча хромонікелева супераустенітна сталь, легована молібденом та міддю. У ГОСТі вона фігурує як 06ХН28МДТ. Приблизний склад: Хром – 19-21%; Нікель – 24-26%; Молібден – 4-5%; Марганець – 2%; Мідь – 1,2-2%; Кремній – 0,7%; Азот – до 0,15%; Вуглець – до 0,02%; Фосфор – до 0,045%; Фосфор – 0,03%; Сірка – до 0,01%. У цієї сталі низькі магнітні властивості - її складно намагнітити

Лічильник

Додатковий циферблат (або декілька) хронографа, на якому показуються хвилини, годинник реєстрованого проміжку часу.

Т
Тахіметрична шкала

Потрібна (теоретично) визначення швидкості руху. Дуже важко знайти їй застосування, ну хіба що в поїзді або автобусі ви хочете знати його швидкість. Тоді, проїжджаючи кілометровий стовп, необхідно розпочати вимір. При проїзді наступного стовпа – визначити швидкість за шкалою. Ця функція працює в хронографах, де можна примусово запускати або зупиняти секундну стрілку. У простих годинниках така шкала взагалі декоративна. Отже приклад: ви запускаєте секундомір, проїжджаючи стовп, а наступний стовп з'явився через півхвилини – ваша швидкість за шкалою – 120 км/год, якщо за хвилину – то 60. Сподіваюся, що немає нічого складного. Хочеться, однак, зауважити, що в нашій країні відстань між стовпами не завжди дорівнює кілометру. Так на МКАД відстань між стовпами варіюється від 600 з копійками до 1800 з невеликим метрів.

Тахометр

Пристрій, що дозволяє власнику виміряти середню швидкість руху (у кілометрах на годину) на фіксованій ділянці колії з використанням хронографічної функції годинника. Як правило, більшість сучасних хронографів оснащено тахометричною шкалою, що знаходиться із зовнішнього боку циферблату (або на самому циферблаті, або на корпусі годинника). Зазвичай шкала нормується на ділянку колії довжиною в 1 км, і значення, вказані на ній, відповідають середній швидкості на цій відстані. Наприклад, якщо власник годинника рухається машиною по автомагістралі, що має кілометрову розмітку, то для визначення швидкості йому достатньо за допомогою хронографа засікти час проходження ділянки в 1 км. При цьому стрілка секундного накопичувача хронографа вкаже на шкалі секунд час, за який було пройдено 1 кілометр шляху, а на тахометричній шкалі - середню швидкість руху на цій ділянці. Вищесказане справедливо для швидкостей руху, що перевищують 60 км/год (у цьому випадку час виміру не перевищує 60 с. і стрілка секундного накопичувача робить не більше одного обороту). У разі вимірювання більш низьких швидкостей (менше 60 км./год. застосовуються складніші коаксіальні шкали, кожна з яких відповідає другому, третьому і т.д. обороту стрілки секундного накопичувача хронографа, тобто. -180 с. і т.д.

Твінсепт

Цифрові дані ніби «плавають» над аналоговим циферблатом.

Технологія GTLS

Герметичні, маленькі скляні трубки, покриті з внутрішнього боку люмінофором, наповнюються газоподібним тритієм. Електрони, що випромінюються тритієм, взаємодіючи з люмінофором, викликають його холодне свічення.

Поява джерел світла «Тригалайт» стало результатом десятирічних досліджень і розробок у сфері радіолюмінесценції, які проводять швейцарська компанія «MB-microtec».

Джерела «Тригалайт» не потребують технічного обслуговування та мають термін служби як мінімум 10-12 років! На сьогоднішній день “MB-microtec ag” здатні виробляти світлові джерела з діаметром лише 0.55 мм і довжиною 1.3 мм.

Технологія виробництва «Тригалайт» включає покриття внутрішньої сторони скляних колб люмінофором, заповнення їх ізотопом водню H3 з подальшим запечатуванням.

Пізніше за допомогою спеціально розробленого лазера довгі скляні капеляри розрізаються на елементи необхідної довжини.

Тривалість терміну служби тригалайт джерел залежить не тільки від розщеплення тритію (період напіврозпаду 12.3 років), а й від низки додаткових факторів.

Телеметр

За допомогою телеметра можна визначити відстань від спостерігача до джерела звуку. Як і у випадку тахометра, телеметрична шкала розташовується по краю циферблата, поряд із шкалою секундного накопичувача. Так, щоб під час грози визначити відстань від спостерігача до грозового фронту, досить виміряти з допомогою хронографа час між спалахом блискавки і моментом приходу гуркоту грому на місце спостереження. При цьому стрілка секундного накопичувача хронографа вкаже на шкалі секунд час між спалахом блискавки та гуркотом грому, а на телеметричній шкалі – відстань від місця спостереження до грозового фронту. Розрахунок телеметрічної шкали проводиться з використанням величини швидкості звуку в повітрі - 330 м/с. Тобто. максимальна відстань, яку можна виміряти за допомогою телеметричної шкали, становить близько 20 000 м, що відповідає затримці у часі між спалахом та звуком, що дорівнює 60 с. Ця функція часто використовується військовими для визначення дистанції до ворожої артилерії, між спалахом від залпу і вибухом.

Титан (від лат. Titanium)

Сріблясто-сірий метал, легкий, тугоплавкий та міцний. Стійок хімічно. Застосовується у багатьох галузях людської діяльності, у тому числі й для виготовлення годинника. Див. також "титановий годинник" докладніше.

Тонно (франц. Tonneau — бочка)

Найменування форми корпусу годинника, що нагадує бочку. Також так іноді називають годинник, корпус якого має бочкоподібну форму.

Траст індекс (Trust index)

Індикатор амплітуди балансового колеса. Справа в тому, що при повністю заведеній пружині амплітуда коливань балансиру механічного годинника дещо вище оптимального значення, а до кінця заводу - навпаки, трохи менше. Таким чином, дотримуючись оптимального рівня коливань, не перетягуючи пружину та не допускаючи повної розрядки пружини, власник годинника може підтримувати високий рівень точності.

Турбійон

Назва походить від французького "tourbillon" (вихор). Турбійон був створений в 1801 Абрахамом-Луї Бреге і повинен був за допомогою крутного моменту компенсувати вплив земного тяжіння на механізм кишенькового годинника. У загальному випадку - турбійоном називається пристрій, що компенсує вплив сили, що постійно діє, на баланс. Суть винаходу полягає в тому, що сама вісь балансу, у свою чергу, здійснює круговий рух. Завдяки чому будь-яка сила, що постійно діє на баланс, за період обертання осі діє на баланс з усіх боків, компенсуючи сама себе. Оскільки на точність ходу механізму діє безліч різних факторів, а турбійон призначений тільки для компенсації одного з них, то його використання в сучасному годиннику до значного підвищення точності не призводить. Але як твір інженерного та вартового мистецтва представляє безперечну цінність. Механізм турбійону значно складніший у складанні та налаштуванні. Зараз ця вишукана деталь є елементом дизайну, що підкреслює елітарність годинника. Подальшим розвитком ідеї турбійону є винахід за назвою "центральна карусель". також "турбійон" докладніше.

Ультратонкий годинник

Години (механічні з ручним або автоматичним заводом, кварцові), спеціально сконструйовані так, щоб звести до мінімуму товщину механізму і, відповідно, самого годинника. Товщина механізму зменшувалася у міру розвитку годинника. Механізм малих настільних будильників стилю бароко XVII століття мав товщину близько 60 мм, механізм кишенькових годинників того ж часу перевищував товщину 30 мм. У у вісімнадцятому сторіччі ці розміри зменшилися. Вищої точки мистецтво зменшення товщини механізмів досягло в першій половині XIX століття, коли дуже плоский годинник був у моді. Тоді швейцарські годинники виробляли малий кишеньковий годинник і годинник-підвіски з товщиною механізму від 1, 7 до 1, 9 мм.

У
Рівняння часу (англ. Equation of Time)

Різниця між середнім місцевим часом, який показує звичайний годинник, і реальним сонячним часом. При оцінці цієї різниці повинні враховуватися декретні та літні зрушення часу і віддаленість від довготи відповідного часового поясу (для Москви – це 45-й градус східної довготи). Реальний сонячний час визначається моментами проходження Сонця через певні точки на небі, наприклад, через найвищу точку орбіти Сонця в південній частині небосхилу. Сонячна доба, тобто час між двома послідовними проходженнями Сонця через таку точку, взагалі кажучи, не дорівнює 24 годин точно, а змінюється протягом року. Це викликано тим, що рух Землі навколо Сонця відбувається за кругової орбіті і тим, що вісь орбіти не збігається з віссю обертання Землі. Значення рівняння часу змінюється протягом року від -14, 3 до 16, 3 хвилини. Деякий годинник має функцію рівняння часу, яка втілюється різними способами. У годинах Longines та Franck Muller рівняння часу "прив'язане" до календаря, і його значення можуть оцінюватися на будь-яку дату. У годиннику Breguet Equation of Time втілено принцип безперервної індикації значення рівняння часу, коли показується лише поточна його величина.

Устриця (франц. Oyster)

Одна з найвідоміших моделей фірми Rolex. Також: запатентований фірмою спосіб подвійної герметизації механізму годинника від зовнішніх впливів.

Вушко

Частина корпусу годинника, до якої прикріплюються браслет або ремінець.

Ф
Фази місяця

Годинник із вбудованими календарями показує фази місяця: повний, новий місяць і чверті. Як правило – фази показується в ілюстративній формі з картинками місяця у напівкруглому отворі – апертурі. У деяких випадках отвори обрамляються шкалою на 29.5 діб місячного календаря та картами зоряного неба, зробленими спеціально під регіон покупця. Один з найвідоміших годинників фірми Patek Philippe - "Graves" точно відтворює фрагмент ділянки зоряного неба Нью-Йорка, видимого з вікна будинку власника годинника.

Фіксатор

Важіль із задньою частиною, що затримує зубець колеса під дією пружини.

Фіолетове золото

По суті, це сплав золота з алюмінієм. Такому золоту можна «присудити» 750 пробу (зміст золота у сплаві навіть більше ніж 75%). Інший вид фіолетового золота — це сплав золота з калієм. Фіолетовий ювелірний сплав екзотичний та прекрасний. Але, на жаль, неміцний і непластичний. Іноді його можна зустріти в прикрасах у вигляді вставок, як це дорогоцінний камінь, а не метал.

Фузея

Спеціальний пристрій у механічному годиннику з пружинним приводом, у вигляді усіченого конуса, призначений для вирівнювання крутного моменту, що передається від барабана заводної пружини на головну колісну систему годинника. У міру витрачання заводу пружини, фузею компенсує падіння крутного моменту шляхом збільшення передавального числа, підвищуючи, таким чином, рівномірність ходу годинника, за весь період роботи механізму від одного заводу до іншого.

Х
Хезаліт (плексиглас, акрилове скло)

Це легкий прозорий пластик, що має властивість прогинатися при ударах; якщо ж він б'ється, то не розсипається на уламки. Також він стійкий до стрибків температури та високого тиску. Тому хезаліт використовують у годиннику, який потребує підвищеної безпеки (наприклад, у деяких моделях Omega). Крім того, хезаліт легко полірувати для порятунку від подряпин. Твердість за Вікерсом - близько 60 VH.

Хризоліт (від др.-грец. χρυσός — золото та λ ίθος — камінь)

Мінерал, прозорий ювелірний різновид мінералу олівіна підкласу острівних силікатів, від жовто-зеленого кольору до кольору темного шартрезу, з характерним золотистим відтінком. Належить до дорогоцінного каміння.

Хронограф

Годинник із двома незалежними вимірювальними системами: одна показує поточний час, інша вимірює короткі проміжки часу. У годиннику з аналоговою (стрілочною) індикацією часу дозволяє запустити центральну секундну стрілку, зупинити, повернути до нуля, вимірюючи проміжки часу без перешкод роботі годинника. Більшість стрілочних хронографів мають лічильники (маленькі циферблати) хвилин, деякі – лічильники годин, десятих часток секунд. Цифрові (електронні) хронографи мають більшу межу вимірювань, точність може досягати тисячних часток секунд. також "хронограф" докладніше.

Хронометр

Особливо точний годинник, який пройшов ряд тестів на точність і отримав відповідні сертифікати. Похибка ходу хронометрів становлять лише кілька секунд на добу під час використання у звичайних температурних інтервалах. також "хронометр" докладніше.

Ц
Цанга

Маленький циліндр, прикріплений до опори маятника.

Циліндр

Колесо, складене із зубчастого диска та циліндричного корпусу, закритого корпусом. Циліндр вільно повертається на осі і містить основну пружину, яка прикріплена до циліндра із зовнішнього боку і до осі з її внутрішньої сторони. Циліндр зчіплюється з першим трибом зубчастої передачі годинника; він обертається повільно, його дуга обертання змінюється між однією дев'ятою та однією шостою обертів на годину.

Циферблат

Циферблати дуже різняться за формою, оформленням, матеріалом тощо. Циферблати показують інформацію за допомогою цифр, поділу або різних символів. Циферблати, що стрибають, забезпечені апертурами, в яких з'являються години, хвилини і секунди.

Цифровий дисплей

Дисплей, який показує час у вигляді цифр (чисел).

Цифровий годинник (1)

Кварцовий годинник з цифровим рідкокристалічним або світлодіодним індикатором часу.

Цифровий годинник (2)

Складний механічний годинник з одним або декількома цифровими покажчиками часу. Зазвичай це звані Jumping Hour — годинник із "стрибаючим" покажчиком години. Цей годинник показує тільки найістотніше: годинник і хвилину. Стиль циферблата простий і строгий, віконце покажчика години зазвичай знаходиться на периферії циферблата, велика хвилинна стрілка — у центрі. Основна складність, з якою доводиться стикатися майстрам при роботі над моделями з цифровою індикацією години, полягає в тому, що зміна показу години повинна відбуватися стрибком точно через 60 хвилин. Однак хід хвилинної стрілки повинен залишатися плавним. Годинник із "стрибаючими" покажчиками був у моді в 30-х роках нашого століття і типовий для колекцій у стилі Art Deco.

Ч
Годинне скло

Зазвичай використовується прозорий пластик, мінеральне або сапфірове скло. Дуже рідко як годинникове скло використовують натуральний дорогоцінний камінь (фірми Chopard і Piaget використовували діаманти; Chopard — смарагд; Cartier — сапфір).

Частота коливань балансу

Визначається числом напівколивань балансового колеса за годину. Баланс механічного годинника зазвичай робить 5 або 6 напівколивань в секунду (тобто 18000 або 21600 на годину). У високочастотному годиннику баланс робить 7, 8 або навіть 10 напівколивань в секунду (тобто 25200, 28800 або 36000 на годину).

Годинник з боєм

Соннері (франц. Sonnerie). Petite Sonnerie або англійська система бою — двоголосний механізм бою, що відбиває чверть години. Grande Sonnerie — годинник, що відбиває при кожній чверті години годину та чверть години.

Червоне золото

Дуже м'яке, легко деформується, тому зараз його практично не використовують під час виготовлення ювелірних виробів. Раніше до революції в Росії обручки робили з червоного золота. Кільця переважно були товсті, важили близько 8 грам, що компенсувало м'якість металу. Зараз обручка в середньому важить 2 грами і має ширину 2-3мм в залежності від технології виробництва. Якість виробництва можна визначити спеціальним способом.

Чорне золото

Для надання золотим сплавам чорного кольору зазвичай користуються такими технологічними прийомами:

  • поверхню ювелірного виробу покривають шаром чорного родію або рутенію гальванічним методом; при цьому колір покриттів варіюється в діапазоні від сірого до чорного.
  • поверхню ювелірного виробу покривають шаром аморфного вуглецю; цей спосіб застосовують при виготовленні корпусів золотого годинника
  • сплав чорного кольору можна також одержати шляхом змішування золота (75%), кобальту (15%) та хрому (10%) з подальшим окисленням поверхні при температурі 700-950°С
Е
Електро-люмінесцентне підсвічування

Завдяки електролюмінісцентній панелі, що забезпечує освітлення всього циферблата, полегшується зчитування даних. Характеризується наявністю функції затримки відключення, завдяки якій електролюмінісцентне підсвічування горить ще кілька секунд після відпускання кнопки освітлення.

 B 
Bezel

Безель – кільце навколо скла, що іноді обертається. Залежно від оформлення, безель, що обертається, може використовуватися для визначення часу занурення або виміру часу іншої події.

Barrel

Барель - одна з назв барабана, що містить у собі (накопичуючу енергію) заводну пружину, яка кріпиться до нього своїм зовнішнім кінцем.

C
Cerachrom

Надтверда, корозійностійка кераміка. Вперше використаний при виготовленні безелю Rolex Cosmograph Daytona Ref. 116506.

Ceragold

Кераміка, що включає до свого складу 18-каратне золото. Дозволяє на керамічному безеле відтворювати гладкі на дотик золоті цифри. Використовується брендом Omega.

Co-Axial

Винайдена англійським годинникарем Джорджем Даніелсом (George Daniels) система спуску годинникового механізму. Використовується у вироблених швейцарською фірмою Omega годинник колекції De Ville. Система спуску Co–Axial має подвійне коаксіальне спускове колесо та анкерну вилку з трьома палетами. Використання нової технології дає годинникам дві переваги: ​​велику довговічність і стабільно високу точність ходу протягом тривалого часу.

COSC

Controle Officiel Suisse des Chronometres – Офіційний Швейцарський Інститут Тестування Хронометрів. Тільки годинник, що пройшов цю сертифікацію може називатися хронометром.

Complete Calendar

Complete Calendar (повний календар) - складна годинна функція, яка полягає у відображенні дати, місяця та дня тижня. На відміну від річного та вічного календаря, повний календар не враховує різну тривалість місяців, тому його необхідно налаштовувати вручну 5 разів на рік – наприкінці кожного місяця, що нараховує менше 31 дня. Див. також "повний календар" докладніше.

E
ETA

Найбільший виробник швейцарських механізмів. Назва походить від злиття компаній Ebauches SA та ETernA у 1932 році. Наразі до об'єднань входить 16 заводів у всьому світі.

ETACHRON

Система регулювання довжини волоска, а отже періоду коливання балансу. Особливістю даного регулятора вважається можливість точного підстроювання ходу годинника. Регулятор складається з особливим чином розташованих штифтів градусника (налаштування зазору для волоска балансу проводиться не нудним припасуванням штифтів, а простим їх обертанням), гвинта-ексцентрика і власне градусника з V-подібним хвостовиком. Обертаючи гвинт ви переміщаєте градусник. Гвинт-ексцентрик іноді називають мікрометричним гвинтом. Таких систем безліч, включаючи лебедину шию, а також різні черв'ячні, рейкові, равликові та із зубчастими колесами.

F
Flyback

Функція миттєвого повернення секундної стрілки хронографа у вихідне положення одним натисканням кнопки. Повторне натискання запускає новий відлік секунд.

G
Glucydur

Антимагнітний сплав із малим коефіцієнтом теплового розширення. Кращий з матеріалів, що нині використовуються для виробництва балансів.

Gyrotourbillon (Гіротурбійон)

двохосний турбійон, який компенсує позиційну похибку ходу при зміні положення годинника в просторі. Вперше з'явився у 2004 році. Відомі, як мінімум, два різновиди двовісного турбієну. В одному випадку велика зовнішня ультралегка каретка, здійснює один оберт за хвилину. Усередині неї, з великим періодом часу, (зі швидкістю 1 оборот за 18,5 секунди) обертається ще одна (мала) каретка, з вузлом "баланс - спіраль" усередині. Таким чином, перехресне обертання обох кареток компенсує позиційну похибку ходу годинника в різні моменти часу одночасно в двох перпендикулярних площинах. В іншому випадку так само використовується двовісна конструкція. Однак, її завданням є утримання постійної просторової орієнтації вузла "баланс - спіраль" (як правило - в горизонтальній площині), незалежно від просторової орієнтації (будь-якого нахилу в будь-яких площинах) всього механізму в цілому. Тому ця конструкція і отримала назву "гіротурбійон" за аналогією до звичайної схеми підвісу гіроскопів.

H
Hublonium

Інженери компанії Hublot створили сплав магнію і алюмінію, що представляє собою сплав, він буде однаково гарний для створення як корпусу годинника і металевих деталей ремінця або браслета, так і деталей механізму.

I
Incabloc

Протиударний пристрій осі балансу.

L
Liquidmetal

Liquidmetal - це сплави, які мають «аморфну» атомну структуру, тобто не виявляють різних властивостей у різних напрямках та не мають певної точки плавлення. Властивості Liquidmetal перевершують властивості звичайних металів. Liquidmetal має такі властивості:

  • висока твердість
  • високе ставлення твердості до маси
  • переважна межа пружності
  • висока корозійна стійкість
  • висока зносостійкість
  • унікальні акустичні властивості

Один із результатів унікальної атомної структури сплавів Liquidmetal є висока плинність, що наближається до теоретичної межі і набагато вище ніж у кристалічних металах та сплавах. Ще одна унікальна властивість сплавів Liquidmetal є найвищою межею пружності, тобто здатність зберігати свою первісну форму після проходження дуже високих навантажень та напруг. Матеріал є розробкою Liquidmetal Technologies, Inc.

N
Nivarox

Сплав виготовлення спіралей годинних балансів. Має властивість температурної самокомпенсації, дуже зносостійкий, не схильний до корозії.

Nivaflex

Сплав для виготовлення пружин. Має властивість зберігати постійну еластичність протягом десятків років.

P
Parachrom

Сплав ніобію та цирконій, з вмістом кисню. Менш чутливий до ударів, основні властивості менш схильні до зміни температур. Стійкий до дії магнітних полів. Сплав блакитного кольору. Використовується для виготовлення пружин у вузлах балансу. Використовується у Rolex Cosmograph Daytona Ref. 116506.

Perpetual Calendar

Вічний календар (Perpetual Calendar) вказує коректну дату, день тижня, місяць і високосний рік протягом багатьох років вперед. По суті, механізм "вічного календаря" є складним обчислювальним пристроєм, що не вимагає корекції протягом багатьох років вперед.

PVD (Physical Vapour Deposition)

В даний час у годинниковій промисловості широкого поширення набуло покриття PVD (Physical Vapour Deposition) - на матеріал корпусу у вакуумі наноситься надтвердий нітрид титану, поверх якого наноситься надтонкий шар золота. Покриття PVD має високий ступінь стійкості до зношування та подряпин, у той час як позолота стирається в середньому на 1 мкм на рік в залежності від одягу та ін. шари покриття без будь-яких домішок. IPG (Ion Plating Gold) – метод іонного напилення золота з підкладкою (проміжним гіпоалергенним шаром), на сьогоднішній день – це найстійкіша до зносу позолота (IPG-покриття в 2-3 рази більш зносостійке, ніж PVD-покриття такої ж товщини). Товщина позолоти 750°: 1-2 мкм.

R
Rolesium

Rolesium, сплав. Поєднання 904L нержавіючої сталі та суперсплаву 950 платини. Використовується для виготовлення безелю Rolex Yacht-Master Ref. 116622.

S
Sedna

Сплав золота, менді та паладію, зі зменшеним вмістом золота. Розроблено Swatch Group. Має яскраво-червоний колір і блиск. Використовується брендом Omega для виробництва модельного ряду Constellation.

T
TiVan15, сплав.

Сплав титану та ванадія. Поєднує низькотемпературну міцність та високу пластичність з високою міцністю при підвищеній температурі та малій повзучості. Використовується для виготовлення годинників.

Z
Zalium

Це унікальний сплав, розроблений відомим хіміком та інженером Рональдом Вінстоном/Ronald Winston спеціально для мануфактури Harry Winston. Заліум отриманий на основі цирконію, міцністю перевершує титан, але має майже таку ж вагу, гіпоалергенний і антикорозійний. Заліум має симпатичний сірий відблиск.

Zenithium

Сплав титану, ніобію та алюмінію. Розроблено брендом Zenith. Використовувався для виготовлення мостів калібрів у серії Defy. Випуск якої нині припинено.

Вхід до особистої колекції

Реєстрація

Відновлення паролю