Сортувати за ціною Сортувати за: Сортувати за: Новинками Стан Тип Призначення Матеріал корпусу Покриття корпусу Форма корпусу Функції Тип циферблату Колір циферблату Браслет/Ремінець Водонепроникність
Україна +380964502000

Водонепроникність годинника

Годинник, який називають водонепроникним, можна занурювати у воду до певної глибини. Годинник має граничну глибину занурення, яка безпечна для них. Оцінка водонепроникності, як правило, базується на результатах випробувань у лабораторії.

Однак, насправді, старіння прокладок і знос рухомих елементів з часом знижують властивості водонепроникності, що обумовлюються виробником. Найгірший випадок, який може статися з годинником, - коли рухомі частини годинника використовуються безпосередньо у воді (наприклад, натискання кнопок хронографа у воді, обертання заводної головки годинника у воді). Тому, щоб годинник завжди працювали надійно, і в межах параметрів, що заявляються виробником, рекомендується перевіряти годинник у спеціалізованій майстерні принаймні один раз на рік.

Таким чином, щоб годинник завжди працював добре, і в межах параметрів, що обумовлюються виробником, рекомендується перевіряти ваш годинник принаймні один раз на рік. Будь-який компетентний годинникар має необхідне обладнання, щоб перевірити водонепроникність.

Конструкція заводної головки – один із визначальних факторів водонепроникності. Найуразливіша частина конструкції годинника з точки зору проникнення води - вісь заводної головки.

У деяких конструкціях годинника вісь заводної головки проходить через спеціальні ущільнення, що перешкоджають проникненню води. Є конструкції з багатошаровими ущільненнями (чергування шарів ущільнень з різними фізичними характеристиками) т.зв. оркестри. Але, враховуючи те, що вісь заводної головки повинна обертатися і переміщатися, щоб, наприклад, здійснити переведення стрілок, усі, без винятку ущільнення, з часом зношуються.

Крім того, сама по собі така конструкція заводної головки не може забезпечити надійну водонепроникність у принципі.

Як правило, водонепроникний годинник використовують конструкцію, в якій заводна головка містить різьблення. У штатному положенні така головка загвинчується на різьбове з'єднання на корпусі годинника. При цьому всередині заводної головки є еластичне ущільнення. В яке упирається торець конструкції різьбового з'єднання. Саме це ущільнення, разом з різьбовим з'єднанням, забезпечує основний опір проникненню води. Додатковий зиск конструкції заводної головки на різьбленні - вона трохи більш захищена від випадкових ударів.

Є й інші варіанти конструкцій вузлів заводної головки для водонепроникних та дайверських годинників. Основна ідея - "дотиснути" ущільнення між заводною головкою та корпусом у штатному режимі. Це може бути зроблено або спеціальною скобою, що дотискає заводну головку (як це зроблено в Panerai Luminor), або спеціальними притискними кришками, що обертаються (як це реалізовано, наприклад в Годинниках Jaeger LeCoultre Master Compressor).

У будь-якому випадку, годинник може вважатися по-справжньому водонепроникним тільки в тому випадку, якщо їх заводна головка має або різьбове з'єднання, або один з описаних вище варіантів фіксації.

Обов'язково слід згадати випадок, коли годинник має зовнішні елементи керування – кнопки. Варіанти конструкції тут такі самі як і для заводних головок. У водонепроникному годиннику кнопки так само "зобов'язані" мати елементи конструкції, що забезпечують стиснення ущільнень у конструкції кнопок. У переважній більшості випадків - це гайки, що загвинчуються (на різьбленні) у підстави кнопок (наприклад, Rolex).

Всі без винятку годинник не допускають керування ними у воді за допомогою заводної головки (завод, переклад стрілок та інше). Переважна більшість годинника не допускають натискань на кнопки хронографа у воді.

Ще один фактор – ущільнення.

Як правило, кільця ущільнювачів зроблені з каучуку, нейлону або тефлону. Саме вони є визначальними елементами конструкції кріплення задніх кришок. Ущільнення також використовуються в конструкції заводної головки і, у випадку хронографа, кнопок.

Ущільнення змінюють свої властивості або взагалі руйнуються з часом. Знижуючи, тим самим, водонепроникність годинника. Тому важливо, щоб годинник хоча б раз на рік проходив контроль водонепроникності. Для цього існує спеціальне обладнання. І, якщо тест не пройдено - має бути проведена профілактика годинника з обов'язковою заміною ущільнень.

У реальному житті годинник може потрапляти в умови, не передбачені при стандартних випробуваннях на заводі - виготовлювачі. Ось кілька прикладів:

Температура гарячої води у ванні або душі змінюють властивості або навіть форму ущільнень. Тим більше, у разі попадання з гарячої ванни під кран з холодною водою. Ресурс ущільнень у разі помітно знижується.

Динамічні гідро-удари, типу стрибків у воду, (навіть дрібні стрибки у воду) у водоймище або басейн. Якщо прокладки не призначені для таких змін або глибини, вони можуть бути пошкоджені і вода потрапить в механізм.

Старіння. Оскільки годинник старіє, ущільнення починає руйнуватися і не підтримуватиме ті ж самі значення водонепроникності.

Водонепроникність насправді.

US FTC (Федеральна Торгова Комісія Сполучених Штатів) вважає, що не буває повністю водонепроникних годин. На їхню думку, годинник ніколи не може бути на 100% дійсно водонепроникним, оскільки властивості ущільнень у їх конструкції погіршуються через якийсь час. За словами FTC, абсолютного захисту як такого не існує в принципі, тим більше протягом тривалих періодів часу.

Методи тестування водонепроникності годинника.

Є два основні методи випробувань водонепроникності годинника:

Сухе випробування - годинник поміщається в колбу, де тиск повітря збільшено. Контролюється найменша зміна у розмірі корпусу. Якщо корпус деформується, навіть небагато, то годинник - не має стійкості до проникнення води.

Вологе випробування - годинник поміщений у колбу, яка наполовину заповнена водою та половиною повітря.

Збільшується тиск повітря, в той час як годинник знаходиться поза водою. Після цього тоді годинник повільно занурюється у воду. Як тільки годинник повністю занурений, тиск повітря повільно випускається. Якщо бульбашки виходять з годинника, це означає, що повітря просочувалося в години до занурення, і годинник - не водостійкий. Цей метод взагалі використовується як друге випробування, щоб точно визначити область проблеми.

Одиниці виміру тиску.

Атмосфера - позасистемна одиниця виміру тиску, приблизно рівна атмосферному тиску поверхні Землі лише на рівні Світового океану.

Існують дві приблизно рівні один одному одиниці з такою назвою:

Стандартна, нормальна або фізична атмосфера (атм, atm) — точно дорівнює 101 325 Па або 760 міліметрів ртутного стовпа. Тиск, що врівноважується стовпом ртуті заввишки 760 мм при 0 °C (щільність ртуті 13595,1 кг/м³ та нормальне прискорення вільного падіння 9,80665 м/с²).

Технічна атмосфера (ат, at, кгс/см²) - дорівнює тиску, що виробляється силою 1 кгс, спрямованої перпендикулярно і рівномірно розподіленої плоскої поверхні площею 1 см² (98 066,5 Па).

У технічному жаргоні використовують синонім «кілограм», маючи на увазі силу тиску.

У Європі використовується аналогічна одиниця виміру – Бар. 1 атмосфера = 1.01325 бар.

Гелієвий клапан.

Призначений для закачування всередину корпусу годинника гелію. Використовується лише у разі глибоководних занурень. Гелій додається, щоб компенсувати тиск на глибині занурення.

Гелій - один із найбільш "плинних" газів, що викликано малим розміром молекул. Він просочуватиметься через ущільнення доти, доки тиск усередині годинника не вирівняється з атмосферним. Як правило, гелієвий клапан може бути використаний у годиннику, який має оцінку водонепроникності 300m або більше.

Інтерпретація оцінок глибини.

Хоча годинник може містити позначення водонепроникності в 30m/99ft, це зовсім не означає, що, насправді, годинник може бути занурений на цю глибину. Оцінка глибини оголошена виробником є теоретичною (якщо не сказати - надмірно оптимістичною), і, в реальному житті, може бути досягнута, у кращому випадку, тільки в абсолютно оптимальному навколишньому середовищі, що створюється в лабораторії.

Основні властивості годинника, що визначаються значеннями маркування водонепроникності.

Менше-30m/99ft - такий годинник взагалі не повинен вступати в контакт з водою.

30m/99ft - 50m/165ft допускає контакт з водою типу миття рук та дощу.

50m/165ft - 100m/330ft допускає легке влучення води, наприклад при миття машини.

100m/330ft - 200m/660ft допускає плавання в басейні та ванній кімнаті, включаючи гарячу воду.

200m/660ft - 500m/1650ft допускає спортивні змагання у воді, впливу типу стрибків у воду, плавання з трубкою та підводного плавання.

500m/1650ft - допускає пірнання з аквалангом

Якщо Ви хочете використовувати годинник у воді - такий годинник, в обов'язковому порядку, повинен мати заводну головку на різьбленні, або аналогічні заходи захисту заводної головки та кнопок управління хронографом (у разі хронографа).

Наші поради.

• Тестувати ваш годинник хоча б один раз на рік.

• Не плавати в годиннику, якщо на них стоїть маркування водонепроникності 100m/330ft або нижче, і годинник не має заводну головку на різьбленні.

• Ніколи не відкривайте і не використовуйте заводну головку у воді.

• Ніколи не натискати кнопки хронографа у воді, якщо така можливість особливо не заявлена виробником.

• Не піддавайте ваш годинник надзвичайним температурним змінам.

• Не піддавайте ваш годинник раптовим і швидким змінам тиску повітря.

• Не дозволяти вашому годиннику контактувати з корозійними хімікаліями, такими як абразивні мила та високохлорована вода.

Вхід до особистої колекції

Реєстрація

Відновлення паролю